Vzdálená asistence pomocí Avast Free antivirus

Pracujete nebo se alespoň pohybujete v IT? Pokud ano, dáte mi za pravdu. Vaši přátelé mimo tento obor vám čas od času (jinak řečeno, spíše často) píšou nebo volají s prosbou o pomoc. Do nekonečna nastavujeme prohlížeče, instalujeme Javu, přidáváme kodeky a hledáme drivery. V dnešním článku se dozvíme, jak takto pomoci i nadálku bez toho, aby jsme museli vyrazit na mnohdy časově nehodící se návštěvu kamaráda.

Tellows.cz

Zkrácený návod pro zprovoznění vzdálené asistence - zde!

Vzdálná asistence aneb dovol mi přístup

Pod pojmem vzdálná asistence se skrývá krásná a velice užitečná služba. Asistence samo o sobě napovídá, že půjde o službu, která dovolí někomu nám pomoci nebo naopak z naší strany nabídne prostor pro pomoc někomu jinému. Podstatné je ale slovíčko vzdálená. To nám říká, že při nastavování a všeljakých "harakiri" s cílovým pc nemusíme být vůbec přítomni u daného stroje. Vše bude probíhat on-line. Takže výsledek? Můžeme si nechat nastavit/nainstalovat nebo naopak pomoci někomu jinému s nástroji v pc bez kontaktu a tedy rychle.

Co je potřeba pro vzdálenou asistenci s Avast FREE Antivirem?

Není potřeba prakticky nic jiného, než mít nainstalovánu pokud možno poslední verzi tohoto Antiviru - kupodivu stačí i verze zdarma. Mnozí namítnou, že jsou lepší antiviry než Avast - osobně jej, ale instaluji každému zákazníkovi co projeví zájem o free antivir. Na svých strojích jej mám také a nikdy nebyl problém - beztak nejkvalitnějším antivirem je používání onoho svalu uprostřed hlavy :)

Takže co udělat, abych mohl vzdálené asistence využívat?

  • stáhněte si aktuální verzi Avast FREE Antivirus (web i samotný program se snaží prosadit placenou verzi, vše je ale v českém jazyce, takže odklik pro verzi zdarma najdete vždy - při stahování a samotné instalaci ČTĚTE co vám program píše!) - > odkaz pro stažení zde <
  • než začnete instalovat, přesvědčte se, že v PC není instalovaný žádný jiný antivirus. Pokud by byl, mohla by se stát nemilá věc - programy by začaly vést malou válku a to není žádoucí. Takže původní antivirus doporučuji odinstalovat pokud nemáte zakoupené licence apd.
  • pokud tedy máte počítač s nainstalovaným Avast FREE antivirem, máme prakticky vyhráno - všimněte si v pravém dolním rohu (píšu tak, aby mě každý pochopil :) ) přibyla ikonka Avastu:
  • když na tuto ikonku 2x kliknete levým tlačítkem, zobrazí se hlavní menu programu, zde můžeme aktualizovat databázi virů apd. Program si ovšem vše dělá sám, takže běžnému uživateli doporučuji se v nastavení nevrtat.
  • nás zajímá levé menu, klikneme na položku "Dodatečná ochrana", to má za následek zobrazení podnabídky v které se vyskytuje možnost "Vzdálená asistence" - opět klikneme a měli by jsme být na této obrazovce:
  • zde zvolíme jestli chceme dovolit někomu ovládat náš počítač a nebo budeme ovládat počítač druhý, pro ochranu proti zneužití program přiděluje kody, tento kod je nutný ke spárování obou stran. Takže jakmile vám program sdělí váš kod, je nutné jej říci/napsat druhé straně. Po výměně a zadání kodu dochází ke spárování a uživateli co poskytuje vzdálenou asistenci se v okně načte vaše plocha.

Co je možné a co ne?

Nyní, pokud je uživatel vzdáleně připojen, tak může ovládat celý počítač tak, jako když u něj sedí - pro vaši kontrolu vy vše vydíte - z toho plyne, že není vhodné na pc pracovat, pokud vám někdo asistuje. Mnohem užitečnější je sledovat a učit se. Ušetříte pak kolegovi čas při příští chybě. :)

Jak poznám, že je někdo připojený?

Úplně jednoduše, v pravém dolním rohu je informační bublina - pomocí které můžete vynutit ukončení spojení v případě, že by asistent dělal něco co nemá. Vše tedy zůstává ve vaší režii. Použit kody zanikají, jakmile ukončíte relaci připojení a příště budou jiné.

Rychlost připojení hraje roli, ale ne moc

Pokud se tedy rozhodnete vzdálenou asistenci využít, měli by jste si dát pozor na pár věcí:

  • rychlost připojení by neměla být doslova malá (asistent bude fungovat, ale práce bude o nervy :) ), s rychlostmi UP 2048Kb/s a DOWN 1024Kb/s již pracovat jde celkem v pohodě
  • když vám bude někdo asistovat, sledujte co dělá a buďte připraveni zasáhnout (odpojením) - má jinak plný přístup ke všem dokumentům
  • věnujte i pozornost předání kodu, pokud kod pošlete přes veřejný chat, jednoduše se vám někdo cizí připojí k pc a ani nestačíte mrknout

Celkové hodnocení

Za sebe hodnotím vzdálnou asistenci avastu za velice povedenou. Vzdálná plocha v základu windows je sice super, ale co vím, tak není vidět aktuální dění při vzdálné správě apd. Pokud vám tedy někdo bude pomáhat, nemáte šanci se přiučit. Na asistenci od Avastu hodnotím také kladně fakt, že není třeba veřejná IP, kterou vlastní málokdo. Takže shrnutě: za mě palec nahoru!


Převzato z webu: KdoSiOdJinud.cz